Léčivé malování v Art studiu galerie Šantovka Olomouc

IMG_6116

             Dovoluji si Vám představit projekt, který vznikl spontánně v průběhu roku 2013. Byla jsem inspirována kurzem a knihou Umělcova cesta dle Julia Cameron, kde si každý může vytvořit svůj vlastní životní projekt. Vzhledem k lásce k malování, kterou mám v sobě již od dětství, jsem se vydala tímto směrem. Měla jsem za sebou již čtyři roky olejomalby v atelieru akademické malířky Adély Janské. Intenzivně jsem tvořila a malovala jedno plátno za druhým.

S každým svým obrazem jsem pocítila i jeho hlubší rovinu a provázanost se svou duší. Pochopila jsem velmi léčivý efekt tvořivosti na vlastním těle. Odkládala jsem svá zranění, strachy a pochybnosti, které mě omezovaly v radostném životě. Pomalu jsem se dostávala stále blíže ke své podstatě – k pravdě o tom, kdo skutečně jsem. Je to velmi krásná cesta.

V listopadu roku 2014 jsem dostala nabídku pracovat v atelieru pana Marcela Hubáčka, který byl nově otevřen v nákupní galerii Šantovka Olomouc. Tento prostor si rychle získal moji tvořivou duši. Přicházela mi inspirace jak tvořit spolu s dalšími lidmi. Každým dnem tak naplňuji svůj záměr – zdokonalovat životní prostor o krásně barevné obrazy nových zájemců léčivého malování.

Příjemné a tvůrčí prostředí našeho atelieru jistě podpoří i Vaše první umělecké kroky.

IMG_6065   IMG_6059IMG_6161IMG_5616IMG_6118IMG_5929

Moje cesta k malbě může být inspirací i ostatním, ráda se o ni dělím. Co Vám mohu nabídnout?

  • Společné relaxační odpoledne s hudbou a olejomalbou
  • Inspiraci k přijetí sebe samých a vlastní cestu ke zdraví
  • Objevíme možná ztracený vnitřní klid a rovnováhu
  • Pomohu Vám najít odvahu k sytějším barvám života
  • Poznání dětské radosti z vlastní tvořivé práce

 Kde je touha malovat, je i talent k malbě

IMG_6795

 

Kdy:  dle kalendáře akcí – v úterý a ve čtvrtek od 10 do 20 hodin, dvakrát do měsíce také v neděli 

Kde:  ART studio v 1. poschodí galerie Šantovka, Polská 1, Olomouc

Co:   malba olejovými barvami na plátno

Cena za dvě hodiny olejomalby včetně barev a vedení:

  • dospělí 600 Kč, studenti 450 Kč, děti 300 Kč
  • každá další hodina 100 Kč
  • závěrečné lakování dle velikosti obrazu od 40 – 120 Kč
  • plátno na rámu dle výběru, platí se zvlášť

Dárkové poukazy na jedno, dvě nebo tři odpoledne malby jsou k dispozici v Art studiu Šantovka v době léčivého malování.     

         Dárkový poukaz malba 2018-page-001 

Kontakt:  Jana Látalová

FB Léčivé tvoření

mobil  602 395 390,

dotazy posílejte na    ja.latalova@seznam.cz  

Připravujeme pro Vás relaxační pobyt u moře v Itálii s jógou, tvořivostí, meditací pro revitalizaci těla, mysli a emocí v termínu 7. – 14.9.2019

                 

Zveme Vás na nezapomenutelný týden relaxační dovolené u moře v Itálii.

Plaka_t relaxac_ni_ pobyt 2019-page-001Plaka_t relaxac_ni_ pobyt 2019-page-002

Těšit se můžete na krásnou písečnou pláž, koupání v moři, vynikající italskou kuchyni v hotelu 3* v luxusním letovisku Milano Marittima, které se rozkládá na břehu Jaderského moře ve stínu borovic.

Připravili jsme pro vás relaxační program zaměřený na cestu k sobě formou meditace, léčivého malování a cvičení základů jógy na čerstvém vzduchu.

Program je zcela dobrovolný a účast na něm je nepovinná. Záleží jen na vašem zájmu se některých aktivit zúčastnit nebo jen vyzkoušet některý den, nebo třeba jen odpočívat celý týden bez jakékoliv aktivity. Většinu dne je možné si užít na slunečné pláži s koupáním v moři nebo v zázemí hotelového bazénu nebo na výletech.

Po opakované zkušenosti z minulých let se nám tento pobyt osvědčil hlavně pro ženy, které jsou samy. Minulý rok to byla 90% účast žen, které se vzájemně neznaly. Každá se nás při zájmu o dovolenou ptala, zda může jet sama. Pokud nemáte kamarádku, která by se ve stejném termínu chtěla přidat, nebo jste sama a netroufáte si na dovolenou vyrazit, nebo si pouze chcete odpočinout od rodiny… Je tohle dovolená přímo pro vás! Velkou výhodou tohoto pobytu je vybudované zázemí české skupiny, o které se můžete opřít.

Svoboda trávení volného času, český doprovodný program, překlad jídelního menu v hotelu a tlumočení na společných výletech vám vytváří oázu klidu pro načerpání sil.

Zavítat můžete do sousedního malebného přístavního města Cervia, které je promenádou podél moře v dosahu 30 min pěší chůze nebo dojezdem na zdarma zapůjčených kolech z hotelu. Podívat se zde můžete do muzea soli, nakoupit na místním tržišti, v obchodech nebo ochutnat skvělou italskou kávu a zmrzlinu.

Společně plánovaný výlet autobusem do 40 km vzdáleného San Marina slibuje skvostný historický zážitek a výhodné nákupy.

 

Termín  7. až 14. září 2019

 

K obsahu dobrovolného programu:

Cvičení jógy s Evou Látalovou

Každé ráno vás před snídaní provedu cvičením jógy v zahraně nebo na pláži. Jedná se o základní jógovou sestavu, která protáhne a upevní naše tělo. Během týdne se ji naučíme natolik, aby vám pomohla udržet se ve formě po celý rok. Zejména, pokud se rozhodnete zařadit ji do svého denního režimu, výsledek se velmi brzy dostaví.

Meditace s Pavlínou Pospíšilovou

Meditace a její různé jiné formy nám pomáhají ovlivňovat ozdravné procesy našeho fyzického těla a zkvalitňují spánek, zlepšují sílu mysli a soustředěnosti a na emocionální rovině nám napomáhá zvládat emoce a nálady a vede nás do stavu vnitřní rovnováhy. Meditace znamená uvolněné tělo, klidná mysl a harmonický emoční stav. Meditace znamená sebevědomí, vyrovnanost a vnitřní klid. Meditace znamená naslouchání svému vnitřnímu hlasu.

Svým hlasem vás provedu a spojím s uvědoměním vašeho dechu, těla a projdeme do ozdravných a obnovujících stavů klidu mysli pro nastolení vnitřní harmonie a naučíte se díky této technice uvést své tělo, mysl i emoce do rovnováhy i během náročných a únavných situací v běžném životě.

Více o Pavle a její cestě se dozvíte tady.

Léčivé malování s Janou Látalovou

Tvořivost rozvíjí naši pravou mozkovou hemisféru a tím srovnává vnitřní napětí, kterému jsme vystaveni neustálým tlakem společnosti na výkony, termíny a logické schopnosti. Dovolím si vás inspirovat vlastní cestou ke zdraví pomocí tvořivosti a malby. Ponoříme se do barev a relaxační malby tematicky zaměřených obrázků, květů života, výroby upomínkového předmětu a jiných výtvarných technik. Poskytnu vám základy automatické malby pro její snadné využití v praxi. Vedeni vlastní intuicí si vytvoříme léčivé energetické obrázky. Budeme si znova užívat zapomenutou dětskou radost a svobodu při společném tvoření.

Více o Janě a její cestě se dozvíte tady.

Doprava

Odjezd z ČR v sobotu ve večerních hodinách, návrat do ČR za týden v sobotu dopoledne. Doprava je zajištěna moderním autobusem z několika nástupních míst v ČR, obvykle z Pardubic a Olomouce.

Ubytování

Ubytováni budete v krásném hotelu 3* v přímořském letovisku Milano Marittima ve střední Itálii. Pokoje jsou plně vybaveny, mají vlastní soc. zařízení, TV, klimatizaci, fén, trezor, wifi. Hotel se nachází 1 minutu chůze od moře, stejně tak je v dosahu hotelový bazén a od samého centra tohoto letoviska plného obchůdků a kaváren jsme vzdáleni 5 minut chůze.

Ubytování je zajištěno ve dvoulůžkových pokojích. Jednolůžkové pokoje jsou za doplatek ke stanovené ceně pobytu a je jich omezený počet. (nespavost s noční aktivitou, četbou, atd. nebo chrápání by mohlo být nekomfortem pro spolubydlící na pokoji a je potřeba tohle vykomunikovat při objednávce pobytu.)

Milano Marittima je jedno z nejvyhledávanějších přímořských letovisek na Jaderské riviéře. Díky dlouhým písečným plážím, a borovicovým hájům se již od počátku 20. století stalo oblíbeným cílem Miláňanů, kteří sem jezdili a nadále jezdí trávit své dovolené, a to včetně celebrit. Ve městě naleznete dokonale upravené pěší zóny, množství luxusních butiků, krásné vily, parky a zahrady, které vytvářejí malebnou atmosféru letoviska. Turistické rezidence se bez problémů začlenily do okolní krásné přírody a Milano Marittima je dnes skutečným příkladem dokonalého zahradního města. Všudypřítomné borovice poskytují příjemný stín pro procházky po městě. Zdejší moře pak přímo vybízí ke koupání.

Stravování

Stravování je formou plné penze včetně perlivé a neperlivé vody. Můžete se těšit na tradiční italskou kuchyni, kterou připravuje s láskou majitelka hotelu převážně z lokálních surovin. Snídaně je formou švédských stolů (jogurty, ovoce, müsli, pečivo, sýry, šunka, domácí sladké pečivo). Oběd a večeře je formou tříchodového menu: bufet s předkrmů, výběr ze 3 prvních a 3 druhých jídel, výběr z dezertů. Můžeme pro vás připravit i vegetariánské menu. Spektrum jídla v bufetu uspokojí i vegany. Jídelníček je v češtině.

Stravování začíná v příjezdový den večeří a v odjezdový den končí obědem.

 

Cena

Základní cena tohoto pobytu za osobu činí 13 900 Kč a zahrnuje ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s plnou penzí, poplatek městu, dopravu, nabídnutý dobrovolný program a výlet do San Marina. Doplatek za jednolůžkový pokoj činí 5 100,-Kč k základní ceně.

Výlety

San Marino

San Marino je nejstarší samostatný stát na území Itálie. Středověké městečko, které se rozkládá na vrcholcích kopců, si zachovalo v běhu staletí svůj ráz a nepřestává okouzlovat další a další generace. Na hřebenu Monte Titano se tyčí tři mohutné pevnosti, dodnes spojené cimbuřím a klikatícími se stezkami s níže položenou citadelou, obehnanou trojitým věncem hradeb, protkaných různými branami a množstvím věží a bašt. Uvnitř hradeb, v křivolakých uličkách rozšiřujících se tu a tam v půvabná náměstíčka jakoby se zastavil čas. Paláce, kostely i domy z kamene vyvolávají představu dob dávno minulých. Stovky obchůdků historického centra nabízejí všechno možné: od drahých šperků a značkové módy přes typické řemeslné výrobky, keramiku, bižuterii, oděvy až ke koženému zboží, parfémům a mnoha dalším lákadlům. Zajímavé jsou též ochutnávky místních likérů.

Cervia

Cervia je město starověkého původu ležící na pobřeží Jaderského moře severně od Rimini. Ve své Božské komedii jej zmiňuje již Dante Alighieri. Dnes je Cervia díky plážím s jemným pískem a čistému moři považována za jedno z nejprestižnějších míst na Jaderské riviéře. V historickém centru města najdete přístav, množství malebných kaváren a barů. Každý čtvrtek dopoledne se zde pořádá velký trh pod širým nebem Mercato, kde se dají výhodně nakoupit boty, kabelky, sezónní oblečení, ale i potraviny. Centrum Cervie je od hotelu vzdáleno 30 minut chůze.

Těšíme se na Vás a společný relaxační pobyt v Itálii!

Jana, Pavla a Eva.

IMG_3359 IMG_3363 IMG_3383 IMG_3384 IMG_3385 IMG_3387 IMG_3388 IMG_3389

Těšíme se na Vás.

 

 

Zde si můžete poslechnout reportáž z malby v  ART studiu Šantovka Olomouc, natočeno 16. června 2016 Českým rozhlasem, paní Ditou Vojnarovou s účastníky Léčivého malování:

https://clyp.it/sa4vzozd
IMG_1265

IMG_3491
            IMG_0765

Když chcete být opravdu tvořiví, budete muset být srozuměni s tím, že nemůžete být slavní, nemůžete být známí. Jestliže chcete být skutečně tvořiví, musíte se naučit onomu jednoduchému principu umění pro umění, bez jakéhokoliv jiného motivu. Pak mějte radost z toho, co děláte.

Pokud se Vám pro to podaří získat pár přátel, dobrá;  pokud se o tu radost nemáte s kým dělit, těšte se z toho sami. Úplně stačí, když z toho máte radost vy. Úplně stačí, když to naplňuje Vás.

Říkáte: „Už ani nevím, co je to vlastně skutečné umění“. Skutečné umění je to, které Vám pomáhá ztišit se, uklidnit se, radovat se; takové, jež vám dává pocit slavnosti, která vás nutí tančit – a nezáleží přitom na tom, zda to někdo prožívá spolu s vámi nebo ne. 

Když se umění stává mostem mezi vámi a Bohem, pak je to skutečné umění. 

Pokud se stává meditací, je to skutečné umění. Jestliže se v něm ztratíte, pokud se ztratíte natolik, že zmizí vaše ego, pak je to skutečné umění. Proto si nelamte hlavu nad tím, co je skutečné umění. Pokud vás to co děláte, těší, pokud se v tom dokážete ztratit, pokud se vás při tom zmocňuje radost a klid, pak je to skutečné umění. A netrapte se tím, co říkají kritici. Kritici o umění nic nevědí. Ve skutečnosti se kritiky stávají lidé, kteří nemají na to, aby byli umělci. Když nemáte na to, abyste se zúčastnili olympijských her, můžete alespoň stát u dráhy a házet kameny po závodnících; to dokážete. To dělají kritici. Nemůžou se účastnit, neumí nic vytvořit.                                                                  

Zdroj:   Osho v knize O tvořivosti

 IMG_7181 IMG_7177 IMG_7176 IMG_7169 IMG_7156 IMG_6725 IMG_6722 IMG_6907

Nová nabídka kurzu pro ženy, které hledají cestu k sobě a cítí, že tvořivost pomocí obrazů a barev je zajímá. Společnou cestou se vydáme po stopách do svého nitra, kde máme ukryté netušené možnosti seberealizace a radostného života. Vyneseme na světlo své schopnosti a dary, které nám byly do života dány.  Zázraky se dějí teprve v momentě, pokud dáváme svou energii a pozornost svým snům mnohem více, než svým strachům, obavám a pochybnostem.  Zkuste kdykoliv během dne věnovat chvilku času sami sobě a dovolte si snít, bez hodnocení, posuzování a dělání závěrů… Spojíte se se svým nitrem, které je moudré a samo vám napoví jak jít dál…

Sejdeme se v úzkém kruhu, maximálně čtyř žen. Těším se na vás :o) Jana

JSEM HODNA LÁSKY. LÁSKU SI NEMUSÍM ZASLOUŽIT, JSEM HODNA LÁSKY , UŽ JEN PROTO, ŽE JSEM. DRUZÍ JSOU ZRCADLEM LÁSKY, KTEROU CÍTÍM SAMA K SOBĚ.


Tvořivá cesta k vnitžní harmonii a klidu


Nejkrásnější věk ženy je tehdy, když přestane počítat svoje roky a začne si plnit své sny.

Document-page-001

Tvořivost rozvíjí naši pravou mozkovou hemisféru a tím srovnává vnitřní napětí, kterému jsme vystaveni neustálým tlakem společnosti  na výkon, termín a logické schopnosti.

Český rozhlas Olomouc v pořadu Host Větrníku uvedl 28. září 2015 rozhovor Jany Látalové s Ditou Vojnarovou na téma Léčivého malování:

FOTO Český rozhlas s Ditou 21 9 2015 Aleš Spurný

                        http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3481290

 

 

 

 „Naslouchat ptákům nám nevydělá žádné peníze. Naslouchat ptačímu zpěvu nám neposkytne moc ani slávu. Pozorovat motýla nám nepomůže ekonomicky, politicky ani společensky. Tyto věci nejsou ziskové. Činí nás však šťastnými.“
Osho

 

Postřehy z léčivého malování:

Jani ahoj,

píšu hodinu po skončení tvého kurzu ve Zlíně, protože chci, aby to bylo ještě „za tepla“..

chci ti poděkovat za skvělou inspiraci, jsem ÚPLNĚ NADŠENÁ!!!! Ovšem ani ne tak z výsledku mé výtvarné prvotinky „Curandera“, i když se mi, i navzdory mojí technické nedokonalosti, moc líbí, ale z něčeho, co je daleko daleko důležitější.
Jako terapeut jsem zvyklá pozorovat jednotlivce i skupinu a dnešek nebyl výjimkou. A skutečně by mě nikdy nenapadlo, že malba, kresba a cokoliv výtvarně zpracované (a předpokládám, že nejenom výtvarně, ale obecně umělecky) může mít tak konkrétní předvídatelné terapeutické účinky. Dřív jsem si myslela, že jde jenom o to si odpočinout, u malování relaxovat a meditovat, dělat něco, co mě baví. Ale po dnešní zkušenosti vidím umění úplně jinou optikou.
Všechno začalo už tím, že si na začátku každý intuitivně vybral téma. Řekla jsi to na začátku krásně, že není důležité, jak moc se vám to zdá složité nebo nemožné namalovat, to nejdůležitější je, aby vás ten obrázek přitahoval. Což mi přijde jako hlavní klíč k uzdravení, troufám si říct, že snad čehokoliv. Pozorovala jsem, co si každý jednotlivec volil, jaké barvy, témata, zpracování. A potom jsem si udělala v hlavě i „náčrt“ ducha celé skupiny – to, co jsme měli všichni společné. Tak jak už to u skupin bývá :) a vylouplo se mi téma resp. skoro příběh: Květinaholčička – dívka / jemná ženabudoucí matkaléčitelkamuž rytíř/dobyvatel/válka – nechat odejít. S tím, že budoucí matka nemusí být fyziologická, ale i tvůrčí. V každém z našich obrazů se nachází jedno puzzle do naší společné skládačky skupinového i individuálního léčení. A jistě každý z nás by do něj určitě vložil kus svojí pravdy.
Pro mě prostě nádhera a velmi důležitý a silný večer, i když malování není můj prvotní cíl. Taky jsem si všimla pár zajímavých věcí. Například, tvoje oblíbená fráze: „poodstupte od obrazu, ať to vidíte jinak“. A já si myslím, že stejně tak je dobré poodstoupit od svých reakcí a pozorovat sebe z nadhledu: co mě přitahuje nejvíc, jakou to má energii, jak jsem se celou dobu cítila, co se mi nelíbilo, co pro mě bylo náročné, proč cítím vyčerpání, když „jenom přece maluju“, s čím bojuju, kde sama sobě bráním, co si vyčítám, s čím uvnitř mě, mne můj obraz spojuje atd. A dostala jsem se k druhému klíči, který jsem si dneska taky vyzkoušela. A který s největší pravděpodobností funguje, ale musíte to ověřit a dát mi vědět. A ten klíč je skutečně se spojit se svým obrazem. Zní to ezotericky, ale je to velmi praktická věc. Mně se na začátku můj námět líbil tak moc, že jsem si s „Curanderou“ celou dobu malování povídala a malovaly jsme ji společně. Neřešila jsem příliš autenticitu barev a ani tvary mě moc netížily. Domluvily jsme se spolu, že když se mi to nepovede, tak holt co už, jsem v malbě úplné ale úplné mimino. A navzdory mému očekávání se mi výsledek líbil. Protože takhle se ona chtěla na plátně vidět. Takto se mi chtěla ukázat. A přesně to je startovací můstek pro všechny obrazy světa. Takhle se ti teď ukazuju, ale když na tom zamakáme můžu být přesně taková, jako v tvém snu..Pak tedy vždy, když se VĚDOMĚ spojíme se svým námětem – se svým dílem, vždycky se nám musí povést, protože přesně takto se potřeboval zmaterializovat – zviditelnit, abychom pochopili, na co je třeba se zaměřit. Je to technika namíchání barev, nebo potřebuji trpělivost anebo potřebuji první přijmout fakt, že žádné dítě po porodu nevyskočí a nezačne sprintovat, tak proč to chci po sobě, kde mě to nejvíc bolí a co mě můj námět (moje umělecké dítě, co mám na plátně) chce naučit, co mi chce ukázat atd.
IMG_0949
A poslední věc, o kterou bych se ráda podělila je moje vlastní zkušenost s překonáváním strachu. A ta je: „čím více narážíš na svůj strach, vzdor a odpor, tím větší tě po jeho překonání čeká dar v podobě talentu„. Ty největší naše talenty se pečlivě schovávají za naše největší strachy. A naše touha bývá to jediné, co dokáže tento strach překonat. Neb jak říká naše společná kamarádka Kristýna: Kde je touha – tam je talent.
Vím, že to všechno víš, ale chci, abys věděla, jak moc důležitou a hodnotnou práci děláš a že to víme i my, tvoji studenti..
Bylo to skvělé..
Lenka Jurášková

 

Jani, krásný sváteční večer,

děkuji moc za zprávu a příjemné překvapení.

Věřím, že se znovu uvidíme – jakmile se zájemci o rodový strom nashromáždí.

Ještě jednou děkuji za krásné inspirativní odpoledne. Má duše jásala. Velmi děkuji za Tvé intenzivní věnování Mikuláškovi, bylo mu prima, užil si to velmi a já doufám, že i odžil, co potřeboval (tedy my oba). Od pátku procházíme zajímavou očistou – prostě léčivé malování v kombinaci s úplňkem a příchodem jara – to je síla. Očista dočista.

Radostné svátky velikonoční a veselé jaro.

Monika Kruťová

image

    Jeden obraz řekne více jako tisíc slov         

(čínská moudrost)

Hosty ve studiu paní redaktorky Zory Ježkové byli Jana Látalová a Libor Jeřábek. Natočeno živě dne 30. března 2017 v Českém rozhlasu Olomouc.

IMG_7163
 O projektu Umělcova cesta v pořadu Větrník –  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3833756
Aktuální akce

Všechny termíny setkání najdete v kalendáři akcí.

Léčivé malování