IMG_3356Itálie JTM 2018 joga tvorivost meditace-page-001Itálie JTM 2018 joga tvorivost meditace-page-002Itálie JTM 2018 joga tvorivost meditace-page-003

IMG_3359 IMG_3363 IMG_3383 IMG_3384 IMG_3385 IMG_3387 IMG_3388 IMG_3389

Těšíme se na Vás.

 

 

 

Umělcova cesta Olomouc duben 2017

Hosty ve studiu paní redaktorky Zory Ježkové byli Jana Látalová a Libor Jeřábek. Natočeno živě dne 30. března 2017 v Českém rozhlasu Olomouc.

IMG_7163
 O projektu Umělcova cesta v pořadu Větrník –  http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3833756
Pro koho je kurz Umělcova cesta určen?
Umělcova cesta je pro každého, kdo má zájem vést tvůrčí život.  
Naší osobní zkušeností je, že kreativita je naše pravá přirozenost. Život nám byl dán Stvořitelem a tvoříme tedy rádi všichni již od dětství. Jako děti jsme byli velmi zvídaví a rádi jsme pozorovali jakoukoliv činnost dospělých, kdy něco vznikalo pod jejich rukama. Také jsme se rádi zapojovali do tohoto procesu zrodu, třeba by to byl jen hrad z písku :o) Děti, čím jsou mladší, tím více vědí co chtějí a umí velmi přesně popsat i odrazy a vize ve své hlavě. Mnohé z dětí si toto dokáže i prosadit.
Dospělí  si však nosí ve svém vědomí mnoho bloků nasbíraných životem, své mínění o sobě tedy máme zaskládané strachy, pocity viny a nedokonalosti … Tyto překážky nám často brání se přirozeně projevit a přijmout nejen sebe, ale i své okolí, natož tak dílo, které tvoříme. Bývají to naše mnohaleté pokusy literární, hudební či malířské, které u ostatních velmi obdivujeme, sami však nemáme žádnou podporu v rodině ani okolí. Píšeme tedy básničky do spodního šuplíku stolu a naše obrázky nikomu neukážeme…  Na tanec se cítíme být staří nebo tlustí a hodiny zpěvu nám dávno znechutila paní učitelka již na základní škole…
Chodíme do práce, cítíme se unavení a vyhořelí, bez jakékoliv jiskry a radosti ze života…
Naše duše však tolik touží se projevit v a v radostném proudu sdílet své pokusy s ostatními!!
Co je záměrem kurzu Umělcova cesta?
Záměrem je objevit svůj skrytý potenciál, najít vnitřní rovnováhu a sílu rozvinout své vize
naučit se radovat ze života.  Kde je touha, tam je talent !
Pracovat budeme průběžně ve skupině, kde si ukážeme možnosti posunu a změny v životě k vysněnému cíli. Vytvoříme společně harmonický prostor vzájemné podpory. Pracovat budeme velmi citlivě s vlastní představivostí a obrazy tak, aby mohlo dojít k realizaci našeho životního projektu.
Naším cílem je inspirovat a vést lidi ke kráse a moudrosti, kterou si všichni neseme v Duši. Spojením vnitřní moudrosti a krásy se dává do pohybu síla, která má schopnost dotknout se lidských srdcí, otevřít a uzdravit je.
Průvodci kurzu jsou Jana Látalová a Libor Jeřábek
Zvuková pozvánka:

 

 

IMG_7184

 

 

 

 

 

 

 

 

Zde si můžete poslechnout reportáž z malby v  ART studiu Šantovka Olomouc, natočeno 16. června 2016 Českým rozhlasem, paní Ditou Vojnarovou s účastníky Léčivého malování:

https://clyp.it/sa4vzozd
IMG_1265

IMG_3491
            IMG_0765

Když chcete být opravdu tvořiví, budete muset být srozuměni s tím, že nemůžete být slavní, nemůžete být známí. Jestliže chcete být skutečně tvořiví, musíte se naučit onomu jednoduchému principu umění pro umění, bez jakéhokoliv jiného motivu. Pak mějte radost z toho, co děláte.

Pokud se Vám pro to podaří získat pár přátel, dobrá;  pokud se o tu radost nemáte s kým dělit, těšte se z toho sami. Úplně stačí, když z toho máte radost vy. Úplně stačí, když to naplňuje Vás.

Říkáte: „Už ani nevím, co je to vlastně skutečné umění“. Skutečné umění je to, které Vám pomáhá ztišit se, uklidnit se, radovat se; takové, jež vám dává pocit slavnosti, která vás nutí tančit – a nezáleží přitom na tom, zda to někdo prožívá spolu s vámi nebo ne. 

Když se umění stává mostem mezi vámi a Bohem, pak je to skutečné umění. 

Pokud se stává meditací, je to skutečné umění. Jestliže se v něm ztratíte, pokud se ztratíte natolik, že zmizí vaše ego, pak je to skutečné umění. Proto si nelamte hlavu nad tím, co je skutečné umění. Pokud vás to co děláte, těší, pokud se v tom dokážete ztratit, pokud se vás při tom zmocňuje radost a klid, pak je to skutečné umění. A netrapte se tím, co říkají kritici. Kritici o umění nic nevědí. Ve skutečnosti se kritiky stávají lidé, kteří nemají na to, aby byli umělci. Když nemáte na to, abyste se zúčastnili olympijských her, můžete alespoň stát u dráhy a házet kameny po závodnících; to dokážete. To dělají kritici. Nemůžou se účastnit, neumí nic vytvořit.                                                                  

Zdroj:   Osho v knize O tvořivosti

 IMG_7181 IMG_7177 IMG_7176 IMG_7169 IMG_7156 IMG_6725 IMG_6722 IMG_6907

Nová nabídka kurzu pro ženy, které hledají cestu k sobě a cítí, že tvořivost pomocí obrazů a barev je zajímá. Společnou cestou se vydáme po stopách do svého nitra, kde máme ukryté netušené možnosti seberealizace a radostného života. Vyneseme na světlo své schopnosti a dary, které nám byly do života dány.  Zázraky se dějí teprve v momentě, pokud dáváme svou energii a pozornost svým snům mnohem více, než svým strachům, obavám a pochybnostem.  Zkuste kdykoliv během dne věnovat chvilku času sami sobě a dovolte si snít, bez hodnocení, posuzování a dělání závěrů… Spojíte se se svým nitrem, které je moudré a samo vám napoví jak jít dál…

Sejdeme se v úzkém kruhu, maximálně čtyř žen. Těším se na vás :o) Jana

JSEM HODNA LÁSKY. LÁSKU SI NEMUSÍM ZASLOUŽIT, JSEM HODNA LÁSKY , UŽ JEN PROTO, ŽE JSEM. DRUZÍ JSOU ZRCADLEM LÁSKY, KTEROU CÍTÍM SAMA K SOBĚ.


Tvořivá cesta k vnitžní harmonii a klidu


Nejkrásnější věk ženy je tehdy, když přestane počítat svoje roky a začne si plnit své sny.

Proč je vlastní tvořivost léčivá?

      V současné době jsme obklopeni zbožím a reklamou na každém kroku, máme mnoho povinností při studiu, v práci, rodině … Jsme vedeni k nákupu věcí, které někdo vytvořil, přivezl a mnohdy ani nepotřebujeme … Učíme se konzumovat. Bez přemýšlení, však to za nás někdo  zajisté vymyslel lépe. Věříme více neznámým autoritám, slibujícím nám zdraví, výhry, dárky a jiné bonusy…  Postupně však přestáváme věřit sobě a ctít pocity svého těla, je-li je to pro něj skutečně vhodné.

          Je velmi pohodlné obracet se na odborníky, také proto všichni od dětství slyšíme: „Uč se, ať všechno víš…“  Jak rosteme, máme pocit, že informací je tolik, že do jedné lidské hlavy ani nevejdou. Potřebujeme mnoho poradců, oborů a specializací, až se v tom sami ztrácíme :)  Školy rovněž pohotově produkují řady skript, odborníků, ti však často vzájemně nerozumí jeden druhému. Potřebujeme se stále na někoho obracet, jak se svým životem máme naložit. Často se dostaneme do slepé uličky a nevíme, komu a čemu věřit. Můžeme si mnohé koupit, ale chybí nám radost a smysl života…  Míváme smutek na duši a bolavé tělo, hledáme cestu ke zdraví a radosti… Ale kde a jak začít? 

        Dovoluji si Vám představit projekt, který vznikal spontánně v průběhu roku 2013. Byla jsem inspirována kurzem a knihou Umělcova cesta dle Julia Cameron, kde si každý vytvořil svůj vlastní životní projekt. Vzájemnou podporou a citlivým sdílením jsme vynesli na světlo touhy, ukryté hluboko v každém z nás. Naslouchání svému vnitřnímu vedení mi otevřelo pomyslné dveře k volné a zcela nezávislé tvořivosti. Vzhledem k lásce k malování, kterou mám v sobě od dětství, jsem pochopila i vzájemný vztah mezi schopností uvolnit si ruku malbou a uvolnit své vnitřní bloky. Postupně jsem s každým dalším obrázkem odkládala své strachy, které mě omezovaly, a dostávala jsem se stále blíže ke své podstatě – k pravdě o tom, kdo skutečně jsem. Moje cesta může být inspirací, ráda se o ni dělím s novými zájemci o malování a osobní rozvoj. Setkáváme se pravidelně každý čtvrtek odpoledne od 14 hodin v ART Studiu Galerie Šantovka. Velmi příjemné tvůrčí prostředí podporuje první umělecké kroky zájemců o malování. Již třetím rokem se nám společně daří zdokonalovat životní prostor vlastními obrázky malovanými s láskou.

Co Vám mohu nabídnout?

  • Společné relaxační odpoledne s malbou
  • Inspiruji Vás vlastní cestou ke zdraví
  • Objevíme spolu inspiraci k přijetí sebe samých
  • Pomohu Vám nalézt vnitřní klid a rovnováhu
  • Poznání radosti z vlastní tvořivé práce

       Dovolte si relaxaci formou vlastní tvořivosti.  

Naplní Vás radostí a objevíte v sobě mnohé, co bylo dosud očím skryto.

Kdy:  dle kalendáře akcí pravidelně v úterý a ve čtvrtek od 10 do 20 hodin

Kde:  ART STUDIO galerie Šantovka, Polská 1, Olomouc

Co:   automatická kresba, olejomalba, malba pastelem, vodovými barvami, kombinované techniky

Cena za dvě hodiny včetně barev:

  • olejomalba dospělí 300 Kč/ studenti a děti 220 Kč
  • ostatní techniky dospělí 200 Kč/ studenti a děti 160 Kč
  • každá další hodina dospělí 100 Kč/ studenti a děti 80 Kč

Dárkové poukazy na dvě odpoledne s malbou včetně plátna a barev:  1.000 Kč                

Kontakt:  Jana Látalová,  mobil  602 395 390, přihlášky posílejte na ja.latalova@seznam.cz                                                   Document-page-001

Tvořivost rozvíjí naši pravou mozkovou hemisféru a tím srovnává vnitřní napětí, kterému jsme vystaveni neustálým tlakem společnosti  na výkon, termín a logické schopnosti.

Český rozhlas Olomouc v pořadu Host Větrníku uvedl 28. září 2015 rozhovor Jany Látalové s Ditou Vojnarovou na téma Léčivého malování:

FOTO Český rozhlas s Ditou 21 9 2015 Aleš Spurný

                        http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3481290

 

 

 

 „Naslouchat ptákům nám nevydělá žádné peníze. Naslouchat ptačímu zpěvu nám neposkytne moc ani slávu. Pozorovat motýla nám nepomůže ekonomicky, politicky ani společensky. Tyto věci nejsou ziskové. Činí nás však šťastnými.“
Osho

 

Postřehy z léčivého malování:

Jani ahoj,

píšu hodinu po skončení tvého kurzu ve Zlíně, protože chci, aby to bylo ještě „za tepla“..

chci ti poděkovat za skvělou inspiraci, jsem ÚPLNĚ NADŠENÁ!!!! Ovšem ani ne tak z výsledku mé výtvarné prvotinky „Curandera“, i když se mi, i navzdory mojí technické nedokonalosti, moc líbí, ale z něčeho, co je daleko daleko důležitější.
Jako terapeut jsem zvyklá pozorovat jednotlivce i skupinu a dnešek nebyl výjimkou. A skutečně by mě nikdy nenapadlo, že malba, kresba a cokoliv výtvarně zpracované (a předpokládám, že nejenom výtvarně, ale obecně umělecky) může mít tak konkrétní předvídatelné terapeutické účinky. Dřív jsem si myslela, že jde jenom o to si odpočinout, u malování relaxovat a meditovat, dělat něco, co mě baví. Ale po dnešní zkušenosti vidím umění úplně jinou optikou.
Všechno začalo už tím, že si na začátku každý intuitivně vybral téma. Řekla jsi to na začátku krásně, že není důležité, jak moc se vám to zdá složité nebo nemožné namalovat, to nejdůležitější je, aby vás ten obrázek přitahoval. Což mi přijde jako hlavní klíč k uzdravení, troufám si říct, že snad čehokoliv. Pozorovala jsem, co si každý jednotlivec volil, jaké barvy, témata, zpracování. A potom jsem si udělala v hlavě i „náčrt“ ducha celé skupiny – to, co jsme měli všichni společné. Tak jak už to u skupin bývá :) a vylouplo se mi téma resp. skoro příběh: Květinaholčička – dívka / jemná ženabudoucí matkaléčitelkamuž rytíř/dobyvatel/válka – nechat odejít. S tím, že budoucí matka nemusí být fyziologická, ale i tvůrčí. V každém z našich obrazů se nachází jedno puzzle do naší společné skládačky skupinového i individuálního léčení. A jistě každý z nás by do něj určitě vložil kus svojí pravdy.
Pro mě prostě nádhera a velmi důležitý a silný večer, i když malování není můj prvotní cíl. Taky jsem si všimla pár zajímavých věcí. Například, tvoje oblíbená fráze: „poodstupte od obrazu, ať to vidíte jinak“. A já si myslím, že stejně tak je dobré poodstoupit od svých reakcí a pozorovat sebe z nadhledu: co mě přitahuje nejvíc, jakou to má energii, jak jsem se celou dobu cítila, co se mi nelíbilo, co pro mě bylo náročné, proč cítím vyčerpání, když „jenom přece maluju“, s čím bojuju, kde sama sobě bráním, co si vyčítám, s čím uvnitř mě, mne můj obraz spojuje atd. A dostala jsem se k druhému klíči, který jsem si dneska taky vyzkoušela. A který s největší pravděpodobností funguje, ale musíte to ověřit a dát mi vědět. A ten klíč je skutečně se spojit se svým obrazem. Zní to ezotericky, ale je to velmi praktická věc. Mně se na začátku můj námět líbil tak moc, že jsem si s „Curanderou“ celou dobu malování povídala a malovaly jsme ji společně. Neřešila jsem příliš autenticitu barev a ani tvary mě moc netížily. Domluvily jsme se spolu, že když se mi to nepovede, tak holt co už, jsem v malbě úplné ale úplné mimino. A navzdory mému očekávání se mi výsledek líbil. Protože takhle se ona chtěla na plátně vidět. Takto se mi chtěla ukázat. A přesně to je startovací můstek pro všechny obrazy světa. Takhle se ti teď ukazuju, ale když na tom zamakáme můžu být přesně taková, jako v tvém snu..Pak tedy vždy, když se VĚDOMĚ spojíme se svým námětem – se svým dílem, vždycky se nám musí povést, protože přesně takto se potřeboval zmaterializovat – zviditelnit, abychom pochopili, na co je třeba se zaměřit. Je to technika namíchání barev, nebo potřebuji trpělivost anebo potřebuji první přijmout fakt, že žádné dítě po porodu nevyskočí a nezačne sprintovat, tak proč to chci po sobě, kde mě to nejvíc bolí a co mě můj námět (moje umělecké dítě, co mám na plátně) chce naučit, co mi chce ukázat atd.
IMG_0949
A poslední věc, o kterou bych se ráda podělila je moje vlastní zkušenost s překonáváním strachu. A ta je: „čím více narážíš na svůj strach, vzdor a odpor, tím větší tě po jeho překonání čeká dar v podobě talentu„. Ty největší naše talenty se pečlivě schovávají za naše největší strachy. A naše touha bývá to jediné, co dokáže tento strach překonat. Neb jak říká naše společná kamarádka Kristýna: Kde je touha – tam je talent.
Vím, že to všechno víš, ale chci, abys věděla, jak moc důležitou a hodnotnou práci děláš a že to víme i my, tvoji studenti..
Bylo to skvělé..
Lenka Jurášková

 

Jani, krásný sváteční večer,

děkuji moc za zprávu a příjemné překvapení.

Věřím, že se znovu uvidíme – jakmile se zájemci o rodový strom nashromáždí.

Ještě jednou děkuji za krásné inspirativní odpoledne. Má duše jásala. Velmi děkuji za Tvé intenzivní věnování Mikuláškovi, bylo mu prima, užil si to velmi a já doufám, že i odžil, co potřeboval (tedy my oba). Od pátku procházíme zajímavou očistou – prostě léčivé malování v kombinaci s úplňkem a příchodem jara – to je síla. Očista dočista.

Radostné svátky velikonoční a veselé jaro.

Monika Kruťová

image

    Jeden obraz řekne více jako tisíc slov         

(čínská moudrost)

Aktuální akce

Všechny termíny setkání najdete v kalendáři akcí.

Léčivé malování