V den jarní rovnodennosti zaměříme zrak a klidnou mysl k východu Slunce, vnímáme posvátnou událost, sledujeme sluneční světlo, které se objevuje přesně na východě.

Pokud východ Slunce zaspíme, můžeme se napojit na posvátné chvíle jarní rovnodennosti večer, během západu Slunce. Slunce toho dne zapadá přesně na západě. Tento den se Slunce, které prochází jarním bodem, nachází přesně na světovém rovníku, nastává čas, kdy se z jižní polokoule posouvá na polokouli severní. Další rovnítko se nachází mezi dnem a nocí, (světlem a tmou), den i noc mají přesně dvanáct hodin. Dny rovnodennosti spolu se slunovraty jsou nejposvátnějšími svátky pohanského kola roku. Slunce je pánem času a prostoru, to ono pomáhá lidskému vědomí orientovat se časem a prostorem a pochopit přírodní zákony. Jarní rovnodennost označuje astronomický nový rok, jaro je symbolem znovuzrození, nastává půlroční vláda dne a denního světla. Magická síla dne roste, síla Slunce přináší sílu do života, vnímáme osvěžující sílu zelené a žluté barvy. Radost, tvořivost, bouřlivost, námluvy, randění, zvýšená aktivita životní síly, to jsou hlavní atributy jara a následujícího léta. V den jarní rovnodennosti můžete začít s praktikováním „Meditační sluneční lázně„.

Slovanská bohyně jara Vesna, paní ohně a první jarní bouřky, bohyně zosobňující jaro v rozpuku, se s radostí ujímá vlády

Vesna je jednou ze tří slovanských bohyní: bohyně Živa (matka), bohyně Vesna (panna), bohyně Morana (stařena). Zima odchází spolu se stařenou Moranou a panenská energie Vesny konečně přináší radost, nespoutanou lásku, plodnost a mladistvé opojení životem. Vesna je zobrazovaná jako krásná dívka s dlouhými rozevlátými vlasy v lehkých šatech, utkaných z jarního vánku, je ověnčená barevnými květy – tato její podoba symbolizuje ženství, a poukazuje na věčné mládí a schopnost regenerace planety Země.

Jaro je časem probuzení, balzámem pro zkřehlou duši. Jaro je znovuzrozené jako osvěžující čerstvý vzduch. Míza proniká od kořenů do korun stromů, pupeny se nalévají. Probouzí se energie živlů vzduchu, ohně, vody a země. Také my se blaženě probouzíme do hřejivých slunečních paprsků, zimní letargie roztává s posledním sněhem.

Jaro je mystické samo o sobě, je elixírem pro znovuoživení všech mocných energií, začíná se probouzet síla země i Slunce. Světlo miluje především naše duše, vždyť tato jemnohmotná složka lidské bytosti sestává právě ze světla, z čisté božské substance. Nastává čas, kdy si můžeme uvědomit, že Slunce má vlastní vědomí, jako ostatně vše ve vesmíru. Není náhoda, že naše duše potřebuje světlo jako zdroj života, zdroj harmonie. Duševní vyčerpanost a jarní únava je projevem nedostatku energie, nedostatku životně důležitých informací, tím je narušena jemnohmotná rovnováha bytí. Sluneční světlo disponuje širokým vlnovým spektrem, toto vesmírné záření ovlivňuje naše nálady i zdraví. Je zdrojem životní energie, o kterou zbytečně přicházíme vlivem nadměrného stresu. Pokud žijeme zrychleně, což je v dnešním civilizovaném světě běžné, vydáváme ze sebe více energie, než stihneme v přírodě znovu načerpat. Nejen sebe živíme světlem, pokud jsme pod vlivem stresu, strachu, zlosti, žárlivosti a podobně, živíme vlastní životní energií nejrůznější osobní, podvědomé stíny.

Pokud potřebujeme načerpat novou energii, vydáme se na procházku například k lesní studánce, kde ponecháme symbolický dárek v podobě čerstvých květin. Vnímáme probouzející se mocné přírodní duchy, díváme se na modrou jarní oblohu, a můžeme snít a přemýšlet, jakou souvislost má „Země a tajemné modré nebe„. Pokud je jarní nebe pomalované obrazy z oblaků, můžete se pokusit o věštění: zavřete oči a koncentrujte se na jedinou otázku. Uvolněte mysl i tělo, zbavte se všech předsudků. Potom oči otevřete a čtěte odpověď přímo z nebe – ze znamení malovaných do oblak převalujících se po obloze. Zapomeňte na racionální uvažování, nechte promlouvat jen intuici.

Zdroj: www.psychologiechaosu.cz

Více zde: https://www.psychologiechaosu.cz/zahrada-carodeju/jarni-rovnodennost/