Většina z nás si zcela neuvědomuje, že se děje něco výjimečného. Před pár měsíci jsem se vysvobodil ze standardní společnosti. Zbavil jsem se okovů strachu, kterými mě poutal systém. Od té doby nahlížet na svět z jiného úhlu: vše se mění a většina z nás si toho není ani vědoma.

Proč se ale tento systém mění? V tomto příspěvku poukážu na 8 důvodů, které mě přivedly k těmto myšlenkám.

1. Lidem do značné míry vadí model práce

Dosáhli jsme naše limity. Lidé pracující ve velkých společnostech nesnášejí svou práci. Absence účelu klepe na naše dveře, jako kdyby ten křik zoufalství přicházel zevnitř.

Lidé chtějí ven. Chtějí zanechat všechno tak. Všimněte si, kolik lidí je ochotno riskovat a stávají se z nich podnikatelé, lidé chtějí vypadnout z města, jakmile přijde víkend, lidé jsou v depresi kvůli práci nebo se stanou obětí syndromu vyhoření.

2. Model podnikání se také mění

Za posledních pár let, kdy došlo k „boomu“ se startupy, tisíce podnikatelů změnily své garáže na kanceláře, aby přivedly své milionové nápady k životu. Cílem podnikání bylo najít si svého investora, který projekt zafinancovat – a pokud k něčemu takovému došlo, bylo to jak vyhrát Světový pohár nebo Super Bowl.

Ale co se stane poté, když jste zafinancování?

„Není absurdní, že i když je nás na jedné planetě 7 miliard, jsme si ze dne na den odcizenější?“

Vrátíte se zpět do práce. Možná jste v lidech vyvolaly dojem, že se odmítáte s nimi podělit o svůj sen, což ale není v souladu s vaším vnitřním přesvědčením, a brzy je to všechno jen a jen o penězích, které se staly vaší hnací silou.

Lidé ale trpí. Excelentní startup se začaly rozpadat, protože lidi neustále pohání profit.

Je zapotřebí nový způsob, jak vytrvat. Dobří lidé to už dělají.

3. Vzestup spolupráce

Mnozí lidé už pochopili, že nemá význam jít sám (proti celému světu). Mnoho lidí už opustilo končiny „každý sám za sebe“.

Zastav se, ustup krok zpět a zamysli se. Není absurdní, že i když je nás na jedné planetě 7 miliard, jsme si ze dne na den odcizenější? Jaký má smysl obrátit se zády k tisícům, možná milionům lidí, kteří žijí ve stejném městě? Vždy, když se nad tím zamyslím, cítím se sklíčený.

Naštěstí, věci se mění. Začínají se prosazovat a zavádět koncepty sdílené a participativní ekonomiky, což nás posouvá novým směrem, směrem ke spolupráci, sdílení, vzájemné pomoci a společenství.

Je nádherné sledovat to. Dojímá mě to.

4. Konečně jsme přišli na to, na co je internet

Internet je ohromná věc a až nyní – po tolika letech – začínáme chápat jeho sílu. Svět je díky internetu otevřenější, bariéry padají, izolování se od společnosti je na konci, začíná se v nás probouzet sounáležitost, spolupráce se rozrůstá a pomoc jen vzkvétá.

Některé národy byly svědky revolucí, které využily internet jako nástroj a primární katalyzátor, jako byla například Arabské jaro. Tady v Brazílii teprve začínáme smysluplně využívat tento úžasný nástroj.

Internet zasahuje masy lidí. Velké mediální skupiny, které kontrolují tok informací způsobem, který jim nejvíce vyhovuje v souladu se zprávou, kterou chtějí, abychom se dozvěděli, už nespadají jen do rukou jedinému vlastníkovi. Máme možnosti, jak si dohledat, co chceme. Spojujeme se s kým chceme. Objevujeme co chceme objevovat.

S příchodem internetu už nezůstávají ani malé skupinky nevyslechnuté. Jejich hlas je slyšet. Anonymita upadá. Svět se spojuje. A díky tomu může systém padnout.

5. Úpadek přehnaného konzumismu

Až příliš dlouhou dobu nám vsugerovávali, abychom konzumovali co nejvíce, abychom kupovali každý jeden nový produkt, který se ocitne na trhu – nejnovější auto, poslední iPhone, značkové oblečení a značková obuv, a, tak říkajíc, ještě mnoho dalších věcí.

Mnoho lidí ale pochopilo, že jít proti davu je možnost jak se dostat z tohoto začarovaného kruhu. Nízkonákladovost, pomalý způsob života a „pomalé stravování“, to jsou jen některé z možností, jak vést svůj život, přičemž mnozí lidé, zatímco píšu tyto řádky, se už naučili takovému typu chování.

„S příchodem internetu už nezůstávají ani malé skupinky nevyslechnuté. Jejich hlas je slyšet. Anonymita upadá. Svět se spojuje.“

Stále méně lidí používá auta. Stále méně lidí utrácí peníze. A stále více lidí si vyměňuje mezi sebou šaty, nakupuje použité zboží, sdílí majetek, auta, byty, či dokonce kanceláře.

Opravdu nepotřebujeme tak mnoho, i když nás o tom denně přesvědčují. A takové svědomité řízení nového konzumního způsobu života dokáže zruinovat jakoukoli společnost žijící z přehnaného množství.

6. Zdravé a organické stravování

Byli jsme blázni, když jsme akceptovali, že budeme jíst cokoli! Stačilo nám, aby to chutnalo dobře a vše bylo v pořádku.

Byli jsme tak poblázněni, že společnosti a firmy začaly doslova otravovat naše jídlo a my jsme mlčeli!

Ale pak se někteří jedinci začali probouzet a poskytovat zdravé a organické jídlo.

Celý tento trend začíná nabírat na síle.

Ale co má toto společného s ekonomikou a prací? Zkrátím to: Jednoduše všechno.

Produkce jídla je jedním ze základních kamenů naší společnosti. Pokud změníme nastavení mysli, naše stravovací návyky a náš způsob konzumace korporace budou nuceny reagovat na takové změny a přizpůsobit se novému trhu.

Malí farmáři se tak postupně stanou důležitou součástí celého produkčního řetězce. Lidé dokonce sázejí a pěstují si plodiny i ve vlastních bytech.

A to mění celou ekonomiku.

7. Probouzení spirituality

Kolik z tvých přátel cvičí jógu? A kolik z nich medituje? A teď se přesuň tak 10 let dozadu. Kolik lidí z tvého okolí tehdy praktikovalo některé z těchto aktivit?

Spiritualita byla až příliš dlouho spojována s ezoterikou – ti podivíni potulující se kolem mysticismu.

Ale naštěstí, tento trend se mění. Dospěli jsme na hranice rozumu a racionalizace. A dokázali jsme si uvědomit, že jen s naší vědomou myslí nedokážeme zdůvodnit vše, co se kolem nás děje. A děje se tu ještě něco jiného a jsem si jistý, že i vy se chcete toho zúčastnit.

Chcete vědět, jak tyto věci fungují – jak funguje život, co se stane po smrti, což je to ta energie, o které lidé neustále říkají, co je to kvantová fyzika, jak lze materializovat myšlenky a vytvořit si vlastní realitu, co je to náhoda a synchronicita, proč meditace funguje, jak lze vyléčit některé nemoci použitím ničeho jiného než holých rukou nebo jak je možné, že alternativní terapie, které medicína tak často neschvaluje, zabírají.

Některé společnosti začaly poskytovat prostor svým zaměstnancům k meditaci. Dokonce školy učí děti meditovat. Zamysliéme se nad tím. Není zvláštní, že se narodíme a nepamatujeme si minulý život?

8. Změna učebních trendů

Kdo vytvořil tento model výuky? Kdo rozhodl o tom, že musíš chodit do třídy? Kdo rozhodl o tématech, které se učíš na hodinách dějepisu? Proč nás neučí pravdu o jiných starověkých civilizacích?

Proč by se děti měly chovat podle jistých pravidel? Proč by měli vše jen němě a slepě následovat? Proč by měli nosit uniformy? A co testy dokazující to, co si se právě naučil?

Vyvinuli jsme si model, který zachovává a opakuje standardní, ale zastaralé metody výuky, který vychovává běžné lidské bytosti.

Naštěstí, mnoho lidí začíná pracovat na přehodnocení konceptů jako je výuka toho, co si vybere žák a co by se rád naučil; využívání i netradičního způsobu výuky mimo tradiční prostory či vyučování doma.

Možná si nad tím nikdy nepřemýšlel a možná si ještě stále v šoku. Ale ono se to děje.

Potichu, ale lidé se postupně přebírají a začínají si uvědomovat, jaké šílené je žít v této společnosti.

Podívej se na všechny tyto události a mysli si, že všechno, co nás zatím naučili, je normální. Já si to tedy nemyslím.

Děje se něco výjimečného.

Gustavo Tanaka

Zdroj: internet AC24.cz